Obsah
Únor 2017
Vážení spoluobčané,
v těchto dnech po dlouhé době prožíváme pravou zimu. Určitě všichni znáte pana Rudolfa Kovaříka ze Šindelové, který sleduje počasí již čtyřicet let. Z jeho meteostanice na Rotavském potoce přichází pravidelně každý týden během celého roku podrobná předpověď do obcí nejen u nás na Kraslicku.
Když nastanou jakékoliv abnormální výkyvy, telefonujeme si každý den, v extrémních situacích i častěji. Informace o velkém suchu nebo naopak o velkých přívalových deštích, kdy se zvedají hladiny vodních toků, ale také o síle a směru větru (např. při požáru v loňském roce), přicházejí v potřebných intervalech, abychom věděli, jak se máme zachovat a mohli se co nejlépe připravit. Stejně tak tomu bylo během velkého přívalu sněhových srážek v letošním roce.
Požádala jsem pana Kovaříka, aby se s námi podělil o některé zvláštnosti zimních měsíců v předchozích letech. Letošní sněhový spad je zajímavý z hlediska časové osy - ještě 2. ledna 2017 nebyl sníh žádný a o 14 dní později již leželo 65cm sněhu. Toto srážkově velmi bohaté období je srovnatelné pouze s obdobím před deseti lety. To byl sníh od prosince 2005 a v lednu již leželo 48 cm a následně pak připadlo tolik sněhu, že 11. února 2006 ho bylo 120 cm. Tato srážková bilance byla naprosto výjimečná a není zaznamenána od začátku měření na stanici v Šindelové, tedy od ledna 1986.
Zajímavé jsou i hodnoty maximálního množství napadaného sněhu, které dokládají naprosto odlišný charakter zim v období od roku 2012. Před čtyřmi lety to bylo 64 cm sněhu, který napadl během prvních dvou měsíců v roce. O rok později bylo naměřeno 23. února maximum 30 cm za celou zimu. I v dalších letech dosahovaly naměřené hodnoty množství sněhu hluboko pod normál. Dokonce v roce 2014 to bylo 13 cm, v roce 2015 31 cm a v loňském roce 27 cm. Všechna tato maxima byla naměřena shodně v průběhu měsíce ledna, v jeho druhé polovině.
V těchto dnech se setkáváme s varováním před zhoršenou smogovou situací na většině území severní Moravy, ve středních Čechách a na severu Čech v Ústeckém kraji. Karlovarsko má v této smogové inverzní situaci štěstí. Je to díky reliéfu krajiny, kde tvoří Doupovské hory a Slavkovský les s Krušnohořím písmeno „V“. Takto vzniká přirozená hradba proti pronikání znečišťujících látek do ovzduší našeho kraje z východních a severovýchodních částí republiky. I přesto, že je u nás velkolom Jiří, nedochází ke znečištění ovzduší. Díky odlišnému charakteru produkce ostatních podniků oproti Ostravsku jsou limity polétavého prachu PN10 naprosto v normálu a to platí i u oxidu síry. Západní část kraje - celé Poohří odvětrává přirozeně na západ.
Přestože mnozí považují pomoc pana Kovaříka za samozřejmost, dovolím si našemu „dvornímu meteorologovi“ touto cestou poděkovat nejen za pravidelnou a spolehlivou předpověď, ale především za nedocenitelnou pomoc při všech zmiňovaných krizových situacích.
Od vás, občanů, během těchto dnů přicházely časté připomínky k úklidu sněhu, ale také mnoho poděkování. Desítky hodin strávených s hrably a lopatami, stovky naježděných kilometrů, když sníh padal a padal, přidal se i silný vítr a nakonec extrémní mráz. Chvílemi se zdála veškerá práce marná. Proto bych chtěla osobně poděkovat všem, kteří s úklidem sněhu i s odstraňováním ledu ze střech pomohli - zaměstnancům úseku údržby veřejného prostranství i veřejně prospěšných prací, hasičům, ale i těm, kteří pomáhali dobrovolně. Velký dík patří panu J. Marouškovi, který souhlasil s tím, abychom sníh sváželi na jeho pozemky.
Iva Kalátová, starostka města
Poslední aktualizace: 17. 6. 2019 16:15